Centar ženskih prava iz Zenice dana 20.02.2025. godine u prostorijama Centra za promociju civilnog društva održao je Konferenciju za medije pod nazivom “Pavda sa cijenom: Da li sistem posredovanja pomaže ili odmaže ženama u izlasku iz nasilne zajednice?.
Na konferenciji za medije saopćeno je da je Centar ženskih prava podnio Inicijativu Ministarstvu pravde Federacije BiH kojim se traži hitna izmjena Porodičnog zakona FBiH u pogledu isključive zabrane naplaćivanja usluge posredovanja koje se obavezno provodi prije pokretanja brakorazvodne parnice u slučaju kada bračni partneri imaju maloljetnu djecu.
Danas je Centar ženskih prava iz Zenice ukazao na još jedan ozbiljan problem koji direktno ugrožava žene i djecu u Federaciji Bosne i Hercegovine.
U trenutku kada su ubistva žena postala prečesta vijest, mi otkrivamo još jednu prepreku koja ženama onemogućava izlazak iz nasilne zajednice.
Kada žena odluči napustiti nasilnog bračnog partnera i podnese razvod braka, prema zakonu prvo mora obaviti postupak posredovanja ukoliko bračni partneri imaju malodobnu djecu. Obavezno posredovanje se u većini kantona naplaćuje. Takav način funkcionisanja otežava ili onemogućava razvod.
Kroz direktan rad sa ženama, pravno zastupanje i istraživanje, Centar ženskih prava je došao do podataka koji potvrđuju da ovaj sistem više šteti nego što pomaže. Situacija u Federaciji BiH je neujednačena. Dok je u Sarajevskom i Bosansko-podrinjskom kantonu ova usluga besplatna, u ostalim kantonima cijene posredovanja variraju, od 30 KM do 400 KM. Još veći apsurd je što pojedini centri za socijalni rad ne obavljaju posredovanje, pa žene moraju putovati u druge gradove da bi platile ovu uslugu, što dodatno otežava ionako složen proces razvoda.
Ključna pitanja koja ostaju bez odgovora:
- Ko određuje cijene posredovanja kada ne postoji zakonski propis?
- Gdje završava novac od naplate ove usluge, s obzirom na to da ne postoji jasan sistem kontrole trošenja sredstava?
- Zašto žene žrtve nasilja nisu automatski oslobođene plaćanja, već im se nameće dokazivanje nasilja, što je često dugotrajan i traumatičan proces?
Zahtjevi prema nadležnim institucijama
Centar ženskih prava jasno je istakao zahtjeve za hitne izmjene Porodičnog zakona Federacije BiH, kako bi se osiguralo besplatno i dostupno posredovanje za sve građane i građanke.
- Ukidanje naplate posredovanja u svim kantonima.
- Jednake uslove za sve građane i građanke, bez obzira na mjesto prebivališta.
- Spriječiti dalju viktimizaciju žena koje žele napustiti nasilne partnere.
Ovo nije samo pravno pitanje, već pitanje života i smrti. Vrijeme je da država preuzme odgovornost i omogući besplatno posredovanje za sve.
Stefan Almehagen Sandstad, zamjenik Ambasadorice Ambasade Kraljevine Norveške u Sarajevu, kazao je da podaci pokazuju značajno povećanje nasilja i ubistva žena u BiH i da je neophodno da svi sudionici društva poduzmu sve korake u osiguravanju zaštite žena i djece.
“Bezbjednost i sigurnost svih građana su od suštinske važnosti za društvo koje gaji toleranciju, a rodno zasnovano nasilje je nešto što remeti harmoniju i prijetnja je društvu, bez obzira da li govorimo o fizičkom, psihičkom, seksualnom ili finansijskom nasilju”, kazao je.
Direktorica Centra za promociju civilnog društva, Aida Daguda, istakla je ukazala je da je nasilje u porastu u zadnjem periodu.
„Kada se iz medija sazna da se desio femicid bolno je, ali mi kao društvo djelujemo reaktivno. Moramo djelovati preventivno i zato je inicijativa Centra ženskih prava da se radi na boljim zakonskim rješenjima veoma značajna. Razmišljajući o ovoj inicijativi (za Izmjene Porodičnog zakona FBiH) imam u vidu žene koje su nažalost izgubile živote zbog porodičnog nasilja, ali isto tako imam u vidu hiljade žena koje su u sličnoj situaciji, u svoja četiri zida, u svojim problemima i da je neophopdno da sistem, država pruži veću podršku da se ponovo ne bi desio femicid. Nadam se da će odgovor institucija biti onakav kakav bi trebao jer moramo imati u vidu žene i djecu žrtve, sve žrtve porodičnog nasilja.“
Konferencija je organizovana uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan koji provodi Centar za promociju civilnog društva (CPCD) sa partnerskim organizacijama iz Sjeverne Makedonije i Albanije, a finansira Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.