Ujedinjeno Kraljevstvo borbu protiv rodno zasnovanog nasilja stavlja u srž svojih aktivnosti

U sklopu #16dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja, ambasador Julian Reilly razgovarao je sa predstavnicama organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine koje rade na poboljšanju položaja žena i djevojčica u bosanskohercegovačkom društvu. Ujedinjeno Kraljevstvo borbu protiv rodno zasnovanog nasilja stavlja u srž svojih aktivnosti, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i globalno.
„Pored poboljšanja zakonodavstva koje će pružiti punu zaštitu žrtvama rodno zasnovanog nasilja, svi moramo raditi na osnaživanju žena i djevojčica da prepoznaju oblike nasilja i prijave ga. Moramo vidjeti povećanje svijest u cijelom društvu i promjenu stavova koji rezultiraju nultom tolerancijom prema rodno zasnovanom nasilju, te odlučno raditi na iskorjenjivanju štetnih društvenih normi koje se temelje na predrasudama, diskriminaciji i isključivosti, a koje su jednako važni faktori u stvaranju atmosfere u kojoj se rodno zasnovano nasilje toleriše, pa čak i opravdava,” rekao je ambasador Julian Reilly.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva godinama podržava rad sigurnih kuća, a u saradnji sa vjerskim zajednicama, organizacijama civilnog društva, mladima, pravosudnim institucijama, policijom, univerzitetima i Oružanim snagama Bosne i Hercegovine pruža podršku u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja. U narednom periodu, u saradnji sa Fondacijom Kvinna till Kvinna i pet lokalnih organizacija iz Bosne i Hercegovine – Centrom ženskih prava Zenica, Fondacijom CURE, Helsinškim parlamentom građana Banja Luka, Fondacijom Udružene žene i Ženskim centrom Trebinje, će provoditi aktivnosti koje promovišu feministički mir, ženska ljudska prava i rodnu ravnopravnost u Bosni i Hercegovini i na Zapadnom Balkanu. Aktivnostima će se podržati organizacije za ženska ljudska prava u njihovoj borbi protiv antirodnih narativa i prijetnji po ljudsku sigurnost koje predstavljaju pokretače rodne nejednakosti u Bosni i Hercegovini i regiji. #NoExcuse #16Days #16DaysOfActivism #UKinBiH
Izvor: Britanska Ambasada u Sarajevu; https://www.facebook.com/BritishEmbassySarajevo

Mapa: Mreža pomagačica

Lična priča preživjele nasilja: Ništa nije vrijedno trpljenja

Iskorak ka dobrim praksama u zaštiti prava žrtava trgovine ljudima

25 GODINA CENTRA ŽENSKIH PRAVA

Konferencija “Podrška pristupu pravdi za žene žrtve/preživjele rodnozasnovanog nasilja u BiH”

Položaj žena sa iskustvom nasilja u pravosudnom sistemu BiH

O edukaciji policije su rekli…

Žrtve trgovine ljudima izgubljene u lavirintu institucionalne zaštite

Put za efikasnije ostvarivanje prava zrtava trgovine ljudima

(Ne)funkcionisanje sistema zaštite preživjelih nasilja tokom pandemije ili krizne situacije

Podrška preživjelim nasilja tokom pandemije ili bilo koje druge krizne situacije

Kako pomažemo…

OSOBA OD POVJERENJA – Pravo i Potreba Žene Žrtve nasilja

Propusti i prepreke u radu institucija – Studija slučaja BIH #2

Propusti i prepreke u radu institucija – Studija slučaja BIH #2

ZAPADNI BALKAN I TURSKA: Propusti u sistemu zaštite žena od nasilja

Osoba od povjerenja – potreba ili nedostatak? (anketa)