Više od polovine osoblja Kantonalnog tužilaštva ZDK učestvovalo u edukaciji o ravnopravnosti i pristupu pravdi za žene

U maju 2025. godine, u saradnji Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona i Centra ženskih prava Zenica, realizovane su dvije edukacije usmjerene na jačanje institucionalne osjetljivosti i odgovornosti prema pitanjima rodne ravnopravnosti.

Edukacije su okupile više od 50 učesnika i učesnica – više od polovine ukupnog osoblja Tužilaštva – što predstavlja jedan od najsnažnijih primjera sistemske posvećenosti pravosudne institucije unapređenju pristupa pravdi za žene.

Ovakav pristup ne znači samo jačanje stručnosti. On otvara prostor za prepoznavanje i otklanjanje prepreka koje ženama – posebno onima koje se suočavaju s nasiljem i diskriminacijom – često onemogućavaju ostvarenje prava.

Tužilaštvo ZDK ovim je pokazalo da institucionalne promjene nisu samo moguće, već i nužne – i da pravo na pravdu ne smije zavisiti od spola, okolnosti ili trenutne senzibiliziranosti sistema.

Mapa: Mreža pomagačica

Lična priča preživjele nasilja: Ništa nije vrijedno trpljenja

Iskorak ka dobrim praksama u zaštiti prava žrtava trgovine ljudima

25 GODINA CENTRA ŽENSKIH PRAVA

Konferencija “Podrška pristupu pravdi za žene žrtve/preživjele rodnozasnovanog nasilja u BiH”

Položaj žena sa iskustvom nasilja u pravosudnom sistemu BiH

O edukaciji policije su rekli…

Žrtve trgovine ljudima izgubljene u lavirintu institucionalne zaštite

Put za efikasnije ostvarivanje prava zrtava trgovine ljudima

(Ne)funkcionisanje sistema zaštite preživjelih nasilja tokom pandemije ili krizne situacije

Podrška preživjelim nasilja tokom pandemije ili bilo koje druge krizne situacije

Kako pomažemo…

OSOBA OD POVJERENJA – Pravo i Potreba Žene Žrtve nasilja

Propusti i prepreke u radu institucija – Studija slučaja BIH #2

Propusti i prepreke u radu institucija – Studija slučaja BIH #2

ZAPADNI BALKAN I TURSKA: Propusti u sistemu zaštite žena od nasilja

Osoba od povjerenja – potreba ili nedostatak? (anketa)