U srcu predivne istočne Bosne, povratnici u Srebrenici svakodnevno dokazuju nevjerovatnu snagu ljudske izdržljivosti i odlučnosti.
Suočeni s brojnim izazovima – od loše infrastrukture do nedostatka podrške – oni ne odustaju. Rade na svojim poljima, skupljaju ljekovito bilje, uzgajaju stoku i proizvode domaće proizvode kako bi osigurali dostojanstven život za svoje porodice.
Iza svake obnovljene kuće stoje priče o upornosti i vjeri u bolje sutra. Povratak u Srebrenicu nije samo obnova domova – to je borba za opstanak, za zajednicu, za oživljavanje potencijala ovog kraja.
27. novembra 2024. godine održali smo Završnu konferenciju projekta „Podrška žrtvama i preživjelim za bolji pristup pravdi i institucionalnim uslugama“ u Sarajevu. Tokom konferencije, dali smo glas povratnicima i njihovim pričama koje su obišle najudaljenija sela Srebrenice. Poruka koja je odjeknula bila je snažna i jasna: „Nemojte nas ostaviti.“
Ova poruka nije samo apel – to je podsjetnik da povratnici ne traže milostinju već priliku za dostojanstven život. Žele sistemsku podršku koja će omogućiti opstanak na njihovim ognjištima. Njihov trud, zajedništvo i vjera u budućnost inspirišu nas da zajedno gradimo održivu i pravedniju budućnost za sve.
Srebrenica nije samo simbol prošlosti – to je mjesto nade, prilika i novih početaka. Razvoj seoskog turizma, proizvodnja zdrave hrane i osnaživanje zajednice mogu postati ključ za prosperitet.
Centar ženskih prava i Udruženje žena povratnica „Podrinjka“ nastavljaju ulagati trud, vjeru i rad kako bi podržali povratnike u njihovoj borbi za bolji život. Budimo dio promjene – pružimo im podršku koja mijenja živote.
U toku Završne konferencije smo iskoristile priliku da promovišemo i naše pomagačice sa područja Opštine Srebrenica i Bratunac koje su garant održivosti ovog projekta i našeg budućeg zalaganja.
Ujedno Centar ženskih prava i Udruženje žena povratnica „Podrinjka“ Udruženje žena povratnica ”Podrinjka” Srebrenica izražavaju svoju zabrinutost zbog nedostatka interesovanja koju su institucije na svim nivoima vlasti u BIH pokazle za izazove sa kojima se ovaj projekat i povratnici i povratnice u Srebrenici suočavaju.
Ovu aktivnost omogućava regionalni projekat Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu, koji finansira Evropska unija (EU) i sprovodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP).