Pitanje:
Bila sam u vanbračnoj zajednici sa suprugom više od 22 godine, nismo bili vjenčani. U istoj je rođena kćerka koja sada pohađa osnovnu školu. Prošle godine moj suprug je umro. Imao je starosnu penziju od koje smo živjeli. Nakon njegove smrti ja sam pokrenula postupak za ostvarivanje prava na porodičnu penziju. Međutim, odbili su me i ja sam sada bez ikakvih primanja. Zanima me zašto nemam pravo na penziju, nakon toliko godina zajedničkog života? Da li je to zato što nismo bili vjenčani?
Odgovor:
Da, odbijeni ste po osnovu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koji ne pominje vanbračne partnere kao moguće nasljednike porodične ponzije. Međutim, Porodični zakon i Zakon o nasljeđivanju propisuju uslove pod kojima je bračna i vanbračna zajednica izjednačena i vi te uslove ispunjavate. Moguće je tražiti mišljenje i preporuku od institucije Ombudsmana. Na osnovu preporuke može se tražiti izmjena Zakona o PIO, i njegovo ujednačavanje sa Porodičnim zakonom i Zakonom o nasljeđivanju.
Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju FBiH vanbračni partneri nisu navedeni kada je u pitanju pravo na porodičnu penziju. Međutim, Porodični zakon Federacije BiH izjednačava vanbračnu zajednicu sa brakom ukoliko ona traje najmanje tri godine, ili kraće, ako je u njoj rođeno zajedničko dijete. U svim ostalim pitanjma bračna i vanbračna zajednica su izjednačene (recimo kod usvojenja, izdržavanja, imovinskih odnosa…). I Zakon o nasljeđivanju izjednačava brak i vanbračnu zajednicu u pogledu nasljeđivanja.
Zakon o PIO nije usklađivan sa Porodičnim i Zakonom o nasljeđivanju, pa možemo reći da su vanbračni partneri na izvjestan način diskriminarani, jer ne uživaju jednaka prava kao bračni partneri. Ovo bi najbolje moglo biti riješeno izmjenama Zakona o PIO i uvrštavanjem vanbračnih partnera u članove porodice, ali uz dodatna pojašnjenja i preciziranje.
Mogućnost je da se uputi žalba Instituciji Ombudsmana za ljudska prava BiH. Na osnovu žalbe Ombudsman pokreće postupak i od nadležnih organa traži pojašnjenje te eventualno upućuje prijedlog zakonodavnim tijelma za izmjene Zakona o PIO. Takođe, Zakon o zabrani diskrimnacije predviđa mogućnost traženja zaštite svojih prava putem sudskih i upravnih postupaka, odnosno podizanja individualne ili kolektivne tužbe u slučajevima diskriminacije.
Osnovno zakonsko uporište:
– Član 60. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju („Službene novine Federacije BiH“ broj 29/98, 49/00, 32/01, 73/05, 59/06, 4/09)
– Član 3. Porodičnog zakona Federacije BiH („Službene novine Federacije BiH“ broj: 35/05 i 41/05)
– Član 4. Zakona o nasljeđivanju u Federaciji BiH („Službene novine Federacije BiH“ broj 81/14)