Centar ženskih prava već duži niz godina sarađuje sa JU Centar za edukaciju sudija i tužilaca Federacije BiH i JU Centar za edukaciju sudija i tužilaca Republike Srpske na programu edukacije sudija/sutkinja i tužilaca/tužiteljica iz cijele BiH na temu „Rodna (ne)ravnopravnost – predrasude i stereotipi“.
Program obuke dio je Godišnjeg programa početne obuke i programa stručnog usavršavanja, a od prošle godine intenzivirana je njegova realizacija kao dijelom aktivnosti prema Strategiji za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu u BiH.
Svrha seminara je da pomogne uposlenicima/cama pravosudnih institucija, rukovodiocima, stručnim saradnicima/cama u boljem razumijevanju i unaprjeđenju, i primjeni principa rodne ravnopravnosti unutar institucije, ali i u odnosu prema strankama i javnosti.
Kroz prizmu „rodno senzibilne/osjetljive šetnje“ seminar potiče učesnike/ce da propitaju da li određene prakse i procedure u primjeni zakonodavnog okvira zaista osiguravaju rodnu ravnopravnost i jednak pristup pravdi.
U periodu april-maj 2023 godine realizirane su četiri (4) ovakve edukacije sa 72 učesnika/ce, sudije/sutkinje, tužioce/tužiteljice, stručne saradnike/ce, osoblje sudova/tužilaštava od najniže do najviše instance iz Zenice, Sarajeva, Banja Luke, Trebinja, Sokoca, Prnjavora, Jajca, Istočno Sarajeva, Travnika, Srebrenice, Viešgrada..
U pismenoj evaluaciji, ocjenjujući ukupan seminar vrlo pozitivno, učesnici/ce su izdvajali najupečatljivije utiske, kao što su interaktivan pristup, prilagođavanje dinamike rada, korištenje primjera iz prakse, način prezentacije edukatorica i sl.
Neke od izjava učesnika/ca seminara:
Seminar ovog tipa će direktno dopriniejti implementaciji Strategije za unaprjeđenje rodne ravnopravnosti u pravosuđu u BiH, kako putem Akcionog plana suda u kojem radim, ali i na druge načine. Moj prijedlog je da svi uposlenici sudova imaju edukaciju na temu i sadržaj ovog seminara.”
„Impresivno mi je to što je intencija da se u BiH uspostavi jedan jedinstven mehanizam kohezije, sinergije svih faktora, odnosno institucija koje rade na zaštiti, kako organa unutrašnjih poslova tako i centara za socijalni rad, sudova i tužilaštava, kao i pomagača u zajednici o kojima ste govorili i s čim smo se prvi put susreli.“ (vidi više o Mreži 4P: https://cenppz.org.ba/kako-doci-do-pomagacica-u-zajednici/)
„Ja sam mislila da znam šta je rod a šta spol, da sam to razjasnila. Međutim, tek poslije ova dva dana seminara mi je u potpunosti jasno. Posložila sam neke kockice i ovaj seminar će mi svakako pomoći u radu. Mi moramo imati rodnu osjetljivost, jer ako je nemamo, ne možemo raditi svoj posao kako valja.“
„Rodna ravnopravnost je segment ljudskih prava. Kao takva treba biti prisutna u našim edukacijama i radu. O tome smo uglavnom mogli čuti iz medija i limitirani smo slovom zakona a život traži da moramo imati ove teme. Ništa se neće desiti slučajno, desit će se ako poduzimamo aktivnosti kao što je ovaj seminar.“
Zajednička preporuka svih učesnika/ca je: „Obavezno uvrstiti kao obaveznu početnu obuku za novoimenovane sudije!!“
Centar ženskih prava nastojat će opravdati ukazano povjerenje i u narednom periodu, i zajedno praviti korake ka efikasnom pravosuđu.